Wpis do ewidencji działalności gospodarczej
Zgodnie z ustwą Prawo o działalności gospodarczej, przedsiębiorca może podjąć działalność zarobkową po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców.
Działalnośc gospodarcza w zależności od formy prawnej, w jakiej jest prowadzona, wymaga zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez gmnię (dzielnicę), bądź rejestracji przedsiębiorców w Krajowym rejestrze Sądowym.
Zgłoszeniu do ewidencji podlega działalność gospodarcza osoby fizycznej, którą zamierza ona prowadzić samodzielnie lub w spółce cywilne. Spółka cywilna nie jest przedsiębiorstwe, tylko przedsięwzięciem prowadzonym wspólnie przez idywidualnych przedsiębiorców, dlatego każdy ze wspólników musi uzyskać odrębny wpis do ewidencji.
Formularz można otrzymać w urzędzie gminy, natomiast dane jakie powinno zawierać ogłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej określa ustawa, a mianowicie:
-
oznaczenie przedsiębiorcy, to znaczy imię i nazwisko oraz nazwa pod jaką będzie prowadzona działalność,jego numer ewidencyjny PESEL
-
oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy, a jeżeli przedsiębiroca stale wykonuje działalnośc poza miejscem zamieszkania - należy również wskazać siedzibę i adres zakładu głownego, oddziału lub innego miejsca wykonywania działalności przez przedsiębiorcę,
-
określenie przedmiotu wykonywania działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD);
-
wskazanie planowanej daty rozpoczęcia działalności
Zgłoszenie składa się w miejscowym urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania. Przedsiębiorca może miec tylko jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej, dlatego wszelka działalność gospodarcza osoby fizycznej, zarówno samodzielna jak i w spółce cywilnej prowadzona jest na podstawie jednego łączego wpisu do ewidencji.
Ewidencja działalności gospodarczej jest jawna.
Zgłoszenie o dokonanie wpisu powinno zawierać:
Zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej podlega opłacie w kwocie 100 zł, a jeżeli zgłoszenie dotyczy zmiany wpisu opłata wynosi 50 zł. Opłaty wnoszone są w kasie tutejszego urzędu.
Organ ewidencyjny doręcza z urzędu przedsiębiorcy zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia.
Przedsiębiorca powinien w ciągu 14 dni zgłosić zmiany stanu faktycznego i prawnego. W organie ewidencyjnym przedsiębiorca może wraz ze zgłoszeniem ewidencyjnym złożyć wniosek do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON oraz zgłoszenia identyfikacyjne lub aktualizacyjne NIP.
Wniosek o REGON przedsiębiorca (osoba fizyczna) składa w urzędzie statystycznym województwa według miejsca zamieszkania.
Wniosek o nadanie NIP-u składa się w urzędzie skarbowym wskazanym przez przedsiębiorcę wraz z zaświadczeniem o wpisie numeru PESEL.
Przedsiębiorca ma obowiązek zgłoszenia do ZUS:
- w ciągu 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia dla każdej osoby objętej obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi;
- 7 dni dla płatników składek od daty zatrudnienia pierwszego pracownika.
ODMOWA WPISU
Organ ewidencyjny odmawia dokonania wpisu w następujących przypadkach:
- zgłoszenie działalności gospodarczej nieobjętej przepisami ustawy,
- zgłoszenie zawiera braki formalne, które mimo wezwania nie zostały usunięte w wyznaczonym terminie,
- prawomocnie orzeczono zakaz wykonywania określonej w zgłoszeniu działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę.
WYKREŚLENIE WPISU
Organ ewidencyjny w drodze decyzji administracyjnej orzeka o wykreśleniu wpisu w przypadku:
- zawiadomienia o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej,
- jeżeli po dokonaniu wpisu wystąpią okoliczności, które uzasadniają odmowę wpisu,
- wpisania do rejestru przedsiębiorców spółki powstałej z przekształcenia spółki cywilnej w części objętej przedmiotem działalności przekształconej spółki cywilnej- po przesłaniu właściwym organom samorządu terytorialnego danych o wpisaniu przedsiębiorcy – sprecyzowanie przepisu przewiduje przypadek, gdy przedsiębiorca część działalności prowadzi w formie spółki cywilnej i w tym zakresie następuje przekształcenie, zaś w dalszej części działalność prowadzi samodzielnie,
- zmiany miejsca zamieszkania przedsiębiorcy,
- gdy organ ewidencyjny dokonał wpisu do działalności z naruszeniem prawa lub dowody, na których ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się podrobione lub przerobione,
- organ ewidencyjny może wykreślić z urzędu wpis zawierający dane niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy.
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Renata Wiącek
- Data udostępnienia w BIP: 2004-04-08 14:45:28
- Informacja zaktualizowana przez: Renata Wiącek
- Data ostatniej aktualizacji: 2004-04-08 14:45:28
- Liczba odsłon: 1623
- Historia dokumentu: